O hedvábí
Za všechno může...
"...bourec morušový (Bombyx mori) –
- motýl z čeledi bourcovitých. Poskytuje přírodní hedvábí; je původem z Číny, kde byl domestikován. Chován již přes 3 000 let; během této doby byla vyšlechtěna celá řada druhů, které se od původní divoké formy velmi liší, např. ztratily schopnost létat a jejich housenky nejsou schopny samostatně se živit.
Hedvábná vlákna, produkt snovacích žláz housenek umístěných poblíž ústního otvoru, se odvíjejí z kokonů, které si housenka spřádá před kuklením. Z jediného kokonu lze získat přes 1 000 m vlákna. Bourci morušoví jsou používáni také k výzkumným účelům. Pohlavním lákadlem samců je feromon bombykol, který vylučuje samička ze zadečkových žláz."
Když si obyčejný člověk přečte tyhle řádky ve slovníku, tak ho zrovna příliš nenadchnou pro něco takového jako je hedvábí.
Mnohem zajímavěji zní ale například čínská legenda o tom, "jak někdy kolem roku 2640 př. n. l.. Chuang-Ti požádal svou ženu Si Ling-Š´, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Si Ling-Š´ objevila bílé housenky, které snovaly lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím".
Na tom by mohlo něco být pravdy, ale že by to bylo jenom čínské tajemství? Zrovna nedávno se o tom mluvilo v rozhlase a že prý:
"Výroba hedvábí zřejmě nebyla výhradně čínskou záležitostí a mohla nezávisle vzniknout také na indickém subkontinentu. Archeologické nálezy naznačují, že v Číně se z vláken kukel nočních motýlů bourců morušových (Bombyx mori) spřádalo hedvábí už kolem roku 2570 před naším letopočtem. Zatím se zdálo, že hedvábí bylo po dlouhou dobu čínským tajemstvím, protože první doklady o jeho výrobě mimo Čínu pocházejí až z období po roce 1500 před naším letopočtem. Nové objevy ovšem naznačují, že vyrábět hedvábí uměli také lidé z Harappské kultury, která existovala v oblasti Pandžábu asi před 4000 lety.
Vykopávky na dvou harappských sídlištích v údolí řeky Indu v dnešním Pákistánu totiž mimo jiné odhalily ozdoby pocházející z roku 2450 až 2000 před naším letopočtem, které obsahují zbytky hedvábí. Elektronová mikroskopie ukázala, že hedvábí bylo vyrobeno podobným způsobem, jaký se používal v Číně a že vlákna pocházejí od místních druhů nočních motýlů martináčů (Antheraea). Jde o první důkaz tak časné výroby hedvábí mimo Čínu, který zpochybňuje tradiční pohled, podle něhož je hedvábí výlučně čínským kulturním dědictvím."
- Martina Otčenášková -
To se asi v Číně moc nelíbilo – jsou na své prvenství velmi hrdí.
< Prev | Next > |
---|